PD-L a iesit invingator cu 166 de alesi, PSD+PC - 163, PNL - 93, UDMR - 31, iar minoritatile - 18.

Modul de atribuire a mandatelor de senator si deputat a starnit deja numeroase dispute. Ocupanti ai locurilor doi si chiar trei au primit mandat de senator ori de deputat, in conditiile in care unii dintre ei au strans sub 20% din voturile valabil exprimate.

In contrapartida, au ratat intrarea in Parlament politicieni care s-au situat pe primul loc in colegiul in care au candidat, dar care nu au reusit sa stranga 50% plus unul din voturi.

Potrivit Adevarul, candidatii care asteapta redistribuirea nu au nicio garantie ca isi vor adjudeca mandatul, in conditiile in care unii colegi de-ai lor au ratat intrarea in Legislativ pentru cateva zeci de voturi.

Cert este ca noul sistem electoral deformeaza intr-o destul de mare masura vointa cetatenilor exprimata la 30 noiembrie.

Spre exemplu, un candidat votat de peste 40% din electoratul unui colegiu si clasat pe primul loc va pierde locul de senator sau deputat daca partidul sau a obtinut la nivelul circumscriptiei (judetului) un scor mai slab decat partidul contracandidatului sau clasat pe locul al doilea.

Presedintele Biroului Electoral Municipal (BEM), Alin Visan, a anuntat, ieri, ca PD-L a obtinut in Capitala, in urma repartizarii, 12 mandate de deputat si cinci de senator, PSD+PC are zece mandate de deputat si patru de senator, iar PNL are cinci mandate de deputat si doua de senator, anunta Gardianul.


Omagiu maghiar pentru Ziua Nationala: 1.918 voturi in Bucuresti!

Ironie a sortii: UDMR, partid grijuliu care si-a raspandit candidatii in toate colegiile din tara, indiferent cati etnici se vor fi aflat pe acolo, a reusit o performanta unica! Aceea ca in Bucuresti (oras considerat a fi al doilea cu populatie maghiara, dupa... Budapesta) sa obtina fix 1.918 voturi - exact cat anul care a dus la faurirea Romaniei Mari, spre marea deceptie a unor politicieni contemporani, sustine AmosNews.

Citeste si:

Jozsef Koto (UDMR) va deveni deputatul cu cele mai putine voturi primite in istoria Parlamentului Romaniei, potrivit Romania Libera. Candidat in Colegiul nr. 4 din diaspora - in care au putut vota cetatenii romani din regiunea Orientul Mijlociu, Asia si Africa -, Koto a prins fotoliul de parlamentar in urma redistribuirii nationale, desi a primit numai 34 de voturi.

Cate mandate au obtinut partidele

  • Camera Deputatilor
PDL- 115, PSD+PC-114, PNL-65, UDMR-22, Minoritati-18
  • Senat
PDL-51, PSD+PC-49, PNL-28, UDMR-9
  • Camere reunite
PDL-166, PSD-163, PNL- 93, UDMR- 31, Minoritati-18


Cotidianul
prezinta "Lista noilor senatori si deputati alesi uninominal"


SENAT:


  • Alba 1. Alexandru Peres - PD-L 2. Nicolae Dobra - PD-L
  • Arad 1. Ovidiu Marian - PD-L 2. Avram Craciun - PSD 3. Traian Igas - PD-L
  • Arges 1. Mircea Diaconu - PNL 2. Serban Valeca - PSD 3. Constantin Tamaga - PSD 4. Mircea Cinteza - PD-L
  • Bacau 1. Gabriel Berca - PNL 2. Vasile Nistor - PD-L 3. Catalin Mardare - PSD 4. Elena Mitrea - PSD
  • Bihor 1. Attila Cseke - UDMR 2. Cornel Popa - PNL 3. Petru Filip - PD-L 4. Ioan Mang - PSD
  • Bistrita- Nasaud 1. Ioan Sbirciu - PD-L 2. Danut Prunea - PSD
  • Botosani 1. Gheorghe Marcu - PSD 2. Liviu Campanu - PNL 3. Daniel Humelnicu - PD-L
  • Brasov 1. Iulian Rasaliu - PD-L 2. Titus Corlatean - PSD 3. Ioan Ghise - PNL 4. Florian Staicu - PD-L
  • Braila 1. Ion Rotaru - PSD 2. Constantin Cibu - PNL
  • Buzau 1. Viorel Constantinescu - PD-L 2. Marian Bigiu - PNL 3. Vasile Ion - PSD
  • Caras-Severin 1.Gheorghe Balan - PSD 2. Iosif Secasan - PD-L
  • Calarasi 1. Vasile Nedelcu - PNL 2. Constantin Dumitru - PD-L
  • Cluj 1. Mihail Hardau - PD-L 2. Serban Radulescu- PD-L 3. Marius Nicoara - PNL 4. Alexandru Cordos - PSD
  • Constanta 1. Puiu Hasotti - PNL 2. Nicolae Moga - PSD 3. Alexandru Mazare - PSD 4. Mircea Sanias - PD-L
  • Covasna 1. Almos Albert - UDMR 2. Bokor Tiberiu - UDMR
  • Dambovita 1. Adrian Tutuianu - PSD 2. Florin Andrei - PD-L 3. Valentin Calcan - PD-L
  • Dolj 1.Radu Berceanu - PD-L 2. Tudor Udristoiu - PD-L 3. Lia Vasilescu - PSD 4. Mario Oprea - PNL 5. Mircea Geoana - PSD
  • Galati 1. Laurentiu Chirvasuta -PSD 2. Gheorghe Saghian - PSD 3. Paul Ichim - PNL 4. Marius Necula - PD-L
  • Giurgiu 1. Cezar Magureanu - PNL 2. Vasile Mustatea - PNL
  • Gorj 1. Ioan Ruset - PD-L 2. Toni Grebla - PSD
  • Harghita 1. Gyerko Laszlo - UDMR 2. Verestoy Attila - UDMR
  • Hunedoara 1. Vasile Nicula - PSD 2. Dorin Paran - PD-L 3. Dan Rusanu - PNL
  • Ialomita 1. Tudor Panturu - PD-L 2. Mihaita Gaina - PSD
  • Iasi 1. Varujan Vosganian - PNL 2. Sorin Lazar - PSD 3. Florin Constantinescu - PSD 4. Mihaela Popa - PD-L 5. Dumitru Oprea - PD-L
  • Ilfov 1. Anghel Iordanescu - PSD 2. Iulian Urban - PD-L
  • Maramures 1. Liviu Pasca - PNL 2. Marius Bota - PSD 3. Gheorghe Birlea - PD-L
  • Mehedinti 1. Mihai Stanisoara - PD-L 2. Petre Daea - PSD
  • Mures 1. Frunda Gyorgy - UDMR 2. Marko Bela - UDMR 3. Petru Basa - PNL 4. Corneliu Grosu - PSD
  • Neamt 1. Toader Mocanu - PD-L 2. Ioan Chelaru - PSD 3. Ovidius Marcutianu - PNL
  • Olt 1. Mihai Nita - PD-L 2. Ion Toma - PSD 3. Dan Sova - PSD
  • Prahova 1. Georgica Severin - PD-L 2. Iulian Badescu - PD-L 3. Teodor Melescanu - PNL 4. Sorin Chivu - PSD 5. Daniel Savu - PSD
  • Satu Mare 1. Valer Marian - PSD 2. Tiberiu Guthner - UDMR
  • Salaj 1. Fekete Andras - UDMR 2. Gheorghe Pop - PSD
  • Sibiu 1. Ion Ariton - PD-L 2. Viorel Arcas - PSD 3. Minerva Boitan - PNL
  • Suceava 1. Sorin Fodoreanu - PD-L 2. Orest Onofrei - PD-L 3. Gavril Mirza - PSD 4. Tiberiu-Aurelian Prodan - PNL
  • Teleorman 1. Petru-Serban Mihailescu - PSD 2. Romeo-Florin Nicoara - PNL 3. Alexandru Mocanu - PD-L
  • Timis 1. Gheorghe David - PD-L 2. Nicolae Robu - PNL 3. Dorel Borza - PD-L 4. Ilie Sarbu - PSD
  • Tulcea 1. Ion Bara - PD-L 2. Trifon Belacurencu -PSD
  • Vaslui 1. Doina Silistru - PSD 2. Vasile Pintilie - PD-L 3. Cristian David - PNL
  • Valcea 1. Laurentiu Florian Coca - PSD 2. Emilian-Valentin Francu - PNL 3. Dorel Jurcan - PD-L
  • Vrancea 1. Sorina-Luminita Placinta - PD-L 2. Miron-Tudor Mitrea - PSD
  • Municipiul Bucuresti 1. Sergiu-Florin Nicolaescu - PSD 2. Crin Antonescu - PNL 3. Cristian Diaconescu - PSD 4. Anca-Daniela Boagiu - PD-L 5. Vasile Blaga - PD-L 6. Cristian Radulescu - PD-L 7. Cristian-George Topescu - PNL 8. Dan Voiculescu - PC 9. Catalin Voicu - PSD 10. Ecaterina Andronescu - PSD 11. Radu F. Alexandru - PD-L 12. Gabriel Mutu - PD-L
  • Strainatate (CE. 43) 1. Viorel-Riceard Badea - PD-L 2. Raymond Luca - PNL

CAMERA DEPUTATILOR:

  • Alba 1. Calin Potor - PD-L 2. Clement Negrut - PD-L 3. Teodor Atanasiu - PNL 4. Radu Eugeniu Coclici - PSD 5. Corneliu Olar - PSD
  • Arad 1. Lucian Rivis Tipei - PD-L 2. Claudia Boghievici - PD-L 3. Adrian Henorel Nitu - PD-L 4. Mihaita Calimente - PNL 5. Ciprian Florin Luca - PSD 6. Marius Sorin Gondor - PD-L 7. Farago Petru - UDMR 8. Iustin Marinel Cionca Arghir - PD-L
  • Arges 1. Sorin Gheorghe Buta - PD-L 2. Mircea Gheorghe Draghici - PSD 3. Ion Burnei - PSD 4. Sorin Andri Pandele - PD-L 5. Filip Georgescu - PSD 6. Radu Costin Vasilica - PSD 7. Bogdan Niculescu Duvaz - PSD 8. Andrei-Dominic Gerea - PNL 9. Cristian Boureanu - PD-L
  • Bacau 1. Tudor Chiuariu - PNL 2. Adrian Popescu - PD-L 3. Ionel Palar - PNL 4. Gheorghi Antochi - PSD 5. Mihai Banu - PNL 6. Valerian Vreme - PD-L 7. Vasile Gherasim - PD-L 8. Iulian Iancu - PSD 9. Viorel Hrebenciuc - PSD 10. Petru Gabriel Vlase - PSD
  • Bihor 1. Derzsi Akos - UDMR 2. Lakatos Petru - UDMR 3. Lucia Ana Varga - PNL 4. Nicolae Jolta - PNL 5. Stefan Seremi - PD-L 6. Ioan Sorin Roman - PSD 7. Sonia Maria Draghici - PSD 8. Peto Csilla Maria - UDMR 9. Octavian Bot - PD-L
  • Bistrita-Nasaud 1. Ioan Nelu Botis - PD-L 2. Emil Radu Moldovan - PSD 3. Ioan Oltean - PD-L 4. Ioan Tintean - PNL
  • Botosani 1. Neculai Rebenciuc - PNL 2. Andrei Dolineaschi - PSD 3. Florin Turcanu - PNL 4. Stelica Iacob Strugaru - PD-L 5. Costica Macaleti - PSD 6. Catalin Ovidiu Buhaianu Obuf - PD-L
  • Brasov 1. Gheorghe Gabor - PNL 2. Constantin Nita - PSD 3. Mihai Dontu - PNL 4. Gabriel Tita - PSD 5. Gabriel Andronache - PD-L 6. Farkas Anna-Lili - PNL 7. Florin Postolachi - PD-L 8. Gheorghe Ialomitianu - PD-L
  • Braila 1. Adriana Tusa - PNL 2. Eugen Badalan - PD-L 3. Viorel Balcan - PSD 4. Mihai Tudose - PSD 5. Cristian Rizea - PSD
  • Buzau 1. George Scutaru - PNL 2. Adrian Mocanu - PSD 3. Titi Holban - PNL 4. Valeriu Alecu - PD-L 5. Marian Ghiveciu - PSD 6. Carmen Moldovan - PSD 7. Cezar Preda - PD-L
  • Caras Severin 1. Narcis Chisalita - PSD 2. Gheorghe Hogea - PD-L 3. Ion Tabugan - PNL 4. Valentin Rusu - PD-L 5. Ion Mocioalca - PSD
  • Calarasi 1. Eugen Nicolaescu - PNL 2. Ioan Damian - PSD 3. Stefan Motreanu - PNL 4. Stelian Fuia - PD-L 5. Dumitru Boabes - PSD
  • Cluj 1. Mircia Giurgiu - PD-L 2. Daniel Buda - PD-L 3. Petru Calian - PD-L 4. Adrian Gurzau - PD-L 5.Horea Dorin Uioreanu - PNL 6. Cornel Itu - PSD 7. Vasile Soporan - PSD 8. Virgil Pop - PNL 9. Palfi Mozes Zoltan - UDMR 10. Mate Andras Levente - UDMR
  • Constanta 1. Gheorghe Dragomir - PNL 2. Mihai Lupu - PNL 3. Ileana Cristina Dumitrache - PSD 4. Constantin Chirila - PD-L 5. Zanfir Iorgus - PD-L 6. Eduard Stelian Martin - PSD 7. Matei Bratianu - PSD 8. Manuela Mitrea - PSD 9. Antonela Marinescu - PSD 10. Maria Stavrositu - PD-L
  • Covasna 1. Edler Andras Gyorgy - UDMR 2. Marton Arpad - UDMR 3. Olosz Gergely - UDMR 4. Horia Grama - PSD
  • Dambovita 1. Gabriel Plaiasu - PSD 2. Gheorghe Ana - PSD 3. Ion Stan - PSD 4. Gheorghe Albu - PD-L 5. Georgica Dumitru - PD-L 6. Ion Dumitru - PSD 7. Bogdan Cantaragiu - PD-L 8. Iulian Vladu - PD-L
  • Dolj 1. Mihai Surpateanu - PD-L 2. Constantin Dascalu - PD-L 3. Ionut Marian Stroe - PNL 4. Gust Balosin Florentin - PSD 5. Petre Petrescu - PSD 6. Iulian Claudiu Manda - PSD 7. Mihai Alexandru Voicu - PNL 8. Gelu Visan - PNL 9. Valeriu Zgonea - PSD 10. Ion Calin - PSD
  • Galati 1. Victor Paul Dobre - PNL 2. Mircea Nicu Toader - PD-L 3. Carmen Axenie - PD-L 4. Viorel Stefan - PSD 5. Dan Nica - PSD 6. Florin Costin Paslaru - PSD 7. Lucretia Rosca - PSD 8. Bogdan Ciuca - PC 9. Mihail Boldea - PD-L
  • Giurgiu 1. Madalin Voicu - PSD 2. Victor Boiangiu - PD-L 3. Dan Pasat - PNL 4. Daniel Chitoiu - PNL
  • Gorj 1. Dan Ilie Morega - PNL 2. Mugurel Surupaceanu - PSD 3. Cosmin Mihai Popescu - PD-L 4. Constantin Severus Militaru - PD-L 5. Vasile Popeanga - PSD 6. Victor Ponta - PSD
  • Harghita 1. Korodi Attila - UDMR 2. Kelemen Hunor - UDMR 3. Antal Istvan - UDMR 4. Pal Arpad - UDMR 5. Mircea Dusa - PSD
  • Hunedoara 1. Laurentiu Nistor - PSD 2. Iosif Veniamin Blaga - PD-L 3. Ioan Timis - PNL 4. Cornel Cristian Resmerita - PSD 5. Monica Iacob Ridzi - PD-L 6. Radu-Bogdan Tampau - PNL 7. Viorel Arion - PD-L
  • Ialomita 1. Cristina-Ancuta Pocora - PNL 2. Marian Neacsu -PSD 3. Mircea Dan-Popescu - PSD 4. Tinel Gheorghe - PD-L
  • Iasi 1. Luminita Iordache -PSD 2. Relu Fenechiu - PNL 3. Petru Movila - PD-L 4. Vasile Mocanu -PSD 5. Neculai Ratoi - PSD 6. Anghel Stanciu - PSD 7. Cristian Adomnitei - PNL 8. Tudor Ciuhodaru - PSD 9. Daniel Oajdea - PD-L 10. Marius Spanu - PD-L 11. Elena Dobre - PNL 12. Nicusor Paduraru - PD-L
  • Ilfov 1. Gabriel Oprea - PSD 2. Mircea Marin - PD-L 3. Mihaela Sandru - PD-L 4. Calin Popescu-Tariceanu - PNL
  • Maramures 1. Gheorghe Zoicas - PSD 2. Catalin Chereches - PSD 3. Nicolae Bud - PD-L 4. Doru Lese - PD-L 5. Pavel Horj - PNL 6. Vasile Beres - UDMR 7. Vasile Berci - PNL
  • Mehedinti 1. Cornel Ghita - PD-L 2. Doinita Chircu - PD-L 3. Viorel Palasca - PNL 4. Eugen Nicolicea -PSD
  • Mures 1. Borbely Laszlo - UDMR 2. Doru Opriscan - PD-L 3. Kelemen Attila - UDMR 4. Victor Socaciu - PSD 5. Kerekes Karoly - UDMR 6. Toader Stroian - PD-L 7. Ciprian Dobre - PNL 8. Vasile Gliga - PSD
  • Neamt 1. Stelian Ghita-Eftemie - PD-L 2. Mihaela Stoica - PD-L 3. Culita Tarata - PSD 4. Marius Neculai - PD-L 5. Ioan Muntean - PSD 6. Victor Surdu - PSD 7. Marius Rogin - PD-L 8. Emil Bostan - PD-L
  • Olt 1. Daniel Barbulescu - PD-L 2. Nicolae Stan - PD-L 3. Marin Bobes - PSD 4. Valeriu Steriu - PSD 5. Florin Iordache - PSD 6. Sorinel Stirbu - PNL 7. Doru Frunzulica - PSD
  • Prahova 1. Cristian Burlacu - PNL 2. Florin Anghel - PD-L 3. Gratiela Gavrilescu - PNL 4. Marian Saniuta - PSD 5. Mihai Apostolache - PSD 6. Razvan Turea - PSD 7. Adriana Saftoiu - PNL 8. Adrian Nastase - PSD 9. George Ionescu - PD-L 10. Sever Voinescu - PD-L 11. Roberta Anastase - PD-L 12. Andrei Sava - PD-L
  • Satu Mare 1. Gheorghe Ciocan - PSD 2. Ioan Holdis - PD-L 3. Vasile Buda - PNL 4. Varga Attila - UDMR 5. Erdei Doloczki - UDMR
  • Salaj 1. Lucian Bode - PD-L 2. Seres Denes - UDMR 3. Iuliu Nosa - PSD 4. Gheorghe Talos - PNL Sibiu 1. Corneliu Stirbes - PD-L 2. Raluca Turcan - PD-L 3. Gheorghe Roman - PD-L 4. Ioan Cindrea - PSD 5. Mircea Silvestru-Lup - PSD 6. Mircea Cazan - PNL
  • Suceava 1. Maria Ardeleanu - PD-L 2. Ioan Balan - PD-L 3. Eugen Uricec - PD-L 4. Catalin Nechifor - PSD 5. Ioan Stan - PSD 6. Mircea Irimescu - PNL 7. Gheorghe Coroama - PNL 8. Eugen Bejinariu - PSD 9. Dumitru Pardau - PD-L 10. Gabriel-Dan Gospodaru - PD-L
  • Teleorman 1. Robert-Sorin Negoita - PSD 2. Nicolae Banicioiu - PSD 3. Adrian Badulescu - PD-L 4. Adrian Florescu -PD-L 5. George-Ionut Dumitrica -PNL 6. Marin Almajanu - PNL
  • Timis 1. Horia Cristian - PNL 2. Iosif-Stefan Dragulescu - PD-L 3. Marius-Cristinel Dugulescu -PD-L 4. Maria-Eugenia Barna - PSD 5. Alin-Augustin-Florin Popoviciu - PD-L 6. Valeriu Tabara - PD-L 7. Sorin-Constantin Stragea - PSD 8. Claudiu Taga - PNL 9. Dorel Covaci - PSD 10. Gheorghe Ciobanu - PD-L
  • Tulcea 1. Marian Avram -PD-L 2. Mihai Stroe - PD-L 3. Octavian-Marius Popa - PNL 4. Horia Teodorescu - PSD
  • Vaslui 1. Victor Cristea - PSD 2. Dan Bordeianu - PNL 3. Dragos-Adrian Iftime - PD-L 4. Adrian Solomon - PSD 5. Viorel Carare - PD-L 6. Dan-Mihai Marian - PNL 7. Marian Sarbu - PSD
  • Valcea 1. Sorin Stefan Zamfirescu - PD-L 2. Samoil Vilcu - PD-L 3. Constantin Mazilu -PSD 4. Vasile Bleotu - PSD 5. Cristian Buican - PNL 6. Aurel Vladoiu - PSD
  • Vrancea 1. Razvan Mustea-Serban - PD-L 2. Angel Tilvar - PSD 3. Nini Sapunaru -PNL 4. Cristian-Sorin Dumitrescu - PSD 5. Alin-Silviu Trasculescu - PD-L 6. Nicolae-Ciprian Nica - PSD
  • Municipiul Bucuresti 1. Bogdan Olteanu -PNL 2. Daniel-Stamate Budurescu -PNL 3. Ludovic Orban - PNL 4. Costica Canacheu - PD-L 5. Georgian Pop - PSD 6. Rodica Nassar - PSD 7. Florian Popa - PSD 8. Cornelia-Brindusa Novac - PD-L 9. Theodor Paleologu - PD-L 10. Catalin Croitoru - PD-L 11. Sulfina Barbu - PD-L 12. Cristian Petrescu - PD-L 13. Stefan Daniel Pirpiliu - PD-L 14. Dan-Radu Zatreanu - PD-L 15. Vasile-Silviu Prigoana - PD-L 16. Sergiu Andon - PC 17. Florina-Ruxandra Jipa - PSD 18. Doina Burcau - PSD 19. Daniela Popa - PC 20. Oana Niculescu-Mizil - PSD 21. Dumitru Chirita - PSD 22. Alina-Stefania Chirita - PNL 23. Aurelia Vasile - PSD 24. Florian-Daniel Geanta - PD-L 25. Elena-Gabriela Udrea -PD-L 26. Damian Florea - PC 27. Cornel Pieptea - PNL 28. Danut Liga - PD-L
  • Strainatate (CE 43) 1. William Gabriel Brinza - PD-L 2. Tudor Pantiru - PSD 3. Mircea Lubanovici - PD-L 4. Koto Iosif - UDMR