In Colegiul 1, candidatul cu cele mai multe voturi este Gheorghe Grozea cu 33,97% de la PD-L, urmat de Mihaela Anton (PSD+PC) cu 29,42% si de Bogdan Olteanu, de la PNL, care a acumulat 26,68% din optiunile electoratului.

In Colegiul 2, pe primul loc se afla Anca Constantinescu de la PD-L, care a obtinut 33,78% din voturi. Candidatul PD-L i-a surclasat pe candidatul PSD+PC Ion Nicolae (27,79%) si pe Daniel Budurescu de la PNL, care a obtinut 25,83%.

Ludovic Orban nu a castigat Colegiul 3 in care a candidat, fiind clasat pe locul 2 cu 28,78%. In acelasi colegiu, a candidat si candidatul PSD+PC Marius Marinescu, care a obtinut 28,55%, iar cele mai multe voturi le-a obtinut candidatul PD-L, Irinel Cristu, acumuland 32,92%.

In Colegiul 4, cele mai multe voturi le-a obtinut candidatul Costica Canacheu din partea PD-L (40%), urmat de Larisa Adriana Antipa de la PSD+PC cu 29,85% si de Ingrid Zaarour (PNL) cu 19,16%.

In Colegiul 5, primii trei candidati sunt: Eduard Talmacean (PDL) - 36,54%, Dragos Dinca (PNL) - 18,05% si Georgian Pop (PSD+PC) - 33,40%.

In Colegiul 6 cele mai multe voturi au fost obtinute de Rodica Nassar (PSD+PC), care a obtinut 39,81 %, urmata de Tudurel Filimon (PDL) cu 32,02% si Florin Melciu de la PNL cu 10,83%.

In Colegiul 7, cele mai multe voturi le-a obtinut Mihai Cristian Atanasoaie (PDL) - 35,07%, urmat de Florian Popa (PSD+PC) 33,96 % si Sefan Szobotka (PNL) cu 13,61 %.

Candidata PD-L, Brandusa Novac, a obtinut cele mai multe voturi din Colegiul 8 cu 35,30%, urmata de Claudia Petcu (PSD+PC) 25,83% si de candidatul PDG-CD, Tudorache Viorel, cu 18,24%.

In Colegiul 9, actualul ministru al muncii, Mariana Campeanu (PNL), s-a clasat pe locul 3, obtinand 18,09% din voturi. Ea a fost devansata de Teodor Paleologu (PD-L) cu 40,82% si de Ioan Vulpescu (PSD+PC) cu 29,04%.

In Colegiul 10, pe primul loc este Catalin Croitoru (PDL) cu 43,44%, urmat de Victor Negrescu (PSD+PC) 28,89% si candidata PNL, Elena Roxana Ionita, cu 17,59%.

Sulfina Barbu de la PD-L a obtinut in Colegiul 11 49,10%, fiind urmata de Alexandru Farcas (PSD+PC) - 26,46% si Bogdan Petre (PNL) - 14,46%.

In Colegiul 12 primi trei clasati sunt: Cristian Petrescu (PDL) - 46,75%, Doru Giugula (PSD+PC) - 30,44% si Gigi Pana (PNL) -12,55%.

In colegiul 13 cele mai multe voturi le-a obtinut Stefan Pirpiliu (PDL) - 47,90%, urmat de Ileana Savu (PSD+PC) - 31,87% si de candidatul PNL Viorel Sorin Paliga cu 9,98%.

In Colegiul 14, Radu Zatreanu (PDL) a obtinut 44,44%, acesta devansandu-i pe Ovidiu Tiberiu Musetescu de la PSD+PC, care a obtinut 31,34% si pe Valentin Bogdan Bratianu (PNL), acesta obtinand 12,92% din voturi.

Citeste si:

In Colegiul 15, a candidat Silviu Prigoana, care a obtinut 58,96%, iar pe pozitiile doi si trei s-au clasat Mihaela Mandrea-Muraru (PSD+PC) cu 24,44% si Gabriel Ionescu Pierino (PNL) - 8,03%.

Candidatul Aliantei PSD+PC a ocupat pozitia a doua in preferintele electoratului din Colegiul 16, fiind devansat de Constantin Ionescu (PDL) - 37,50%. Pe locul trei in acest colegiu este Catalin Micula de la PNL, care a obtinut 17,27% din voturi.

In Colegiul 17, Ruxandra Jipa (PSD+PC) a obtinut 36,24%, fiind urmata de Alexandru Ciocalteu (PDL) - 34,98% si Stelian Fedorca (PNL) - 15,27%.

In Colegiul 18, situatia finala sta in felul urmator: Doina Burcau (PSD+PC) - 41,25%, Liviu Codirla (PDL) - 32,25% si Giani Marian Dinu (PNL) - 15,70%. Vicepresedintele PRM, Lucian Bolcas, a obtinut doar 5,25% din voturi in acest colegiu.

Presedintele PC, candidata Aliantei PSD+PC in Colegiul 19, Daniela Popa, s-a clasat pe primul loc in acest colegiu cu 43,63% din voturi, fiind urmata de candidatul PD-L, Mircea Raicu cu 36,99% si de Andrei Petrescu (PNL) - 9,83%.

In Colegiul 20, adjudecat de Oana Mizil Niculescu de la PSD+PC cu 50,72%, a mai candidat Gigi Becali care a obtinut 14,95%. In acest colegiu pe locul doi s-a situat Mioara Toth de la PD-L, care a obtinut 22,01%.

Colgiul 21 primul loc este ocupat de Cristian Olteanu (PNL)-17,01%, urmat de Cristina Traila (PDL) - 31,85 si Dumitru Chirita (PSD+PC)-36,47%.

Candidatul PSD+PC s-a clasat pe primul loc in Colegiul 22 cu 28,14% din voturi, fiind urmat de Alina Gorghiu (PNL) - 23,68% si Elena Munteanu (PDL) - 23,74%.

In Colegiul 23, cele mai multe voturi au fost obtinute de Aura Vasile (PSD+PC) 51,07%, care merge direct in Parlament. Aceasta i-a devansat pe Claudiu Zaharia (PDL)- 24,06% si pe Adrian Cristea (PNL) - 10,51%.

In Colegiul 24, Florian Geanta (PDL) are 39,66%, fiind urmat de Ane Rose Marie Juganaru (PSD+PC) cu 31,91% si Antonel Tanase (PNL) cu 17,35%.

Candidata PD-L Elena Udrea este pe primul loc in Colegiul 25 cu 43,43%, fiind urmata de candidata PSD+PC, Luminita Anghel cu 28,50% si de Radu Munteanu (PNL) cu 16,45%.

In Colegiul 26, cele mai multe voturi le-a obtinut Ozun Vasile (PDL) 36,96%, urmata de Damian Florea (PSD+PC) cu 29,16% si de Theodora Bertzi (PNL) cu 21,59%.

In Colegiul 27, primii trei clasati sunt Mariana Nedelcu (PDL) 38,94%, Dan Alexandrescu (PSD+PC) - 29,13% si Cornel Pieptea (PNL) -18,99%.

Candidatul PD-L, Danut Liga, este primul, cu 43,26%, in Colegiul 28, fiind urmat de Danut Sandulescu (PSD+PC) cu 29,88%, si de Sebastian Liviu Jicman (PNL) cu 14,05%.